Durables 4 1/2' X 60" Hamilton Black Aluminum Single Gate with Trident 10" Pool Latch and Self-Closing Hinges - SBAL-FLTP-4.5X60FL
The Durables 4 1/2' X 60" Hamilton Black Aluminum Single Gate with Trident 10" Pool Latch and Self-Closing Hinges features a flat top and a proprietary hidden fastener system.
Part Number: SBAL-FLTP-4.5X60FL
OR
Details
The Durables 4 1/2' X 60" Hamilton Black Aluminum Single Gate with Trident 10" Pool Latch and Self-Closing Hinges features a flat top and a proprietary hidden fastener system. These features help make it perfect for a wide range of applications and with easy installation, it will quickly become a key part of a fencing system. With a 10" pool latch and self-closing hinges, it's exceptionally easy to use and boosts safety in a pool area. While many other ornamental fences have exposed screws to connect rails to pickets, this panel utilizes a proprietary hidden picket fastener system, which means there are no visible fasteners from either side of the aluminum fencing. Additionally, the Hamilton style gate is powder coated with AAMA 2604 coating for a long-lasting finish and it comes with a 10-year warranty.
Features:
  • Color: Black
  • 10-Year Warranty
  • Gate Comes Assembled
  • All Fasteners Are Stainless Steel
  • Trident 10" Pool Latch And Self-Closing Hinges
  • Powder Coated With AAMA 2604 Coating For A Long-Lasting Finish
Specifications:
  • Spear Top
  • Height: 4 1/2'
  • Length: 48"
  • Single Gate
  • Gate Posts: 2" X 2" X 0.125"
Prefer to Call? (888) 378-1096
Questions about part number SBAL-FLTP-4.5X60FL?
Required Fields *
Name *
Email *
Phone
My Questions *
SKU SBAL-FLTP-4.5X60FL
Manufacturer Durables
Color Black
Gate Opening 5'
Product Gate
Fits Post Size 2" Sq.