Durables 4 1/2' X 60" Hamilton Black Aluminum Double Drive Gate with Trident 10" Pool Latch, Two Sets of Self-Closing Hinges and Key-Locking Drop Rod - DBAL-FLTP-4.5X60FL
The Durables 4 1/2' X 60" Hamilton Black Aluminum Double Drive Gate with a Trident 10" Pool Latch, Two Sets of Self-Closing Hinges and a Key-Locking Drop Rod features a flat top and a proprietary hidden fastener system.
Part Number: DBAL-FLTP-4.5X60FL
OR
Details
The Durables 4 1/2' X 60" Hamilton Black Aluminum Double Drive Gate with a Trident 10" Pool Latch, Two Sets of Self-Closing Hinges and a Key-Locking Drop Rod features a flat top and a proprietary hidden fastener system. These features help make it perfect for a wide range of applications and with easy installation, it will quickly become a key part of a fencing system. With a 10" pool latch, a key-locking drop rod and self-closing hinges, it's exceptionally easy to use and boosts safety in a pool area. While many other ornamental fences have exposed screws to connect rails to pickets, this panel utilizes a proprietary hidden picket fastener system, which means there are no visible fasteners from either side of the aluminum fencing. Additionally, the Hamilton style gate is powder coated with AAMA 2604 coating for a long-lasting finish and it comes with a 10-year warranty.
Features:
  • Color: Black
  • 10-Year Warranty
  • Gate Comes Assembled
  • All Fasteners Are Stainless Steel
  • Trident 10" Pool Latch, Key-Locking Drop Rod And Self-Closing Hinges
  • Powder Coated With AAMA 2604 Coating For A Long-Lasting Finish
Specifications:
  • Spear Top
  • Height: 4 1/2'
  • Length: 48"
  • Double Gate
  • Gate Posts: 2" X 2" X 0.125"